Znaczący wpływ technologii IP na komunikację w firmie

Każda firma ma telefon. Jest to narzędzie komunikacyjne zdecydowanie najpopularniejsze od dłuższego czasu. Oczywiście, wykorzystujemy pocztę elektroniczną, komunikatory różnego rodzaju, lecz telefon i tak jest najpopularniejszy. Zdecydowanie łatwiej i szybciej jest w każdej sprawie po prostu zadzwonić, zamiast tworzyć obszernego maila, czy prowadzić dialog za pomocą komunikatora.

telefony
Telefony dziś jednak nie są takie same jak zaledwie kilkanaście lat wstecz. Jakość połączeń jest dużo na wyższym poziomie, nawet przez zwykły telefon analogowy możemy bez trudu usłyszeć i zrozumieć rozmówcę. To już nie te czasy, gdy trzeba było krzyczeć na cały głos, żeby osoba z którą rozmawiamy miała choć jakiekolwiek szanse na pojęcie z czym do niej telefonujemy.

zobacz:

Gdy przedsiębiorstwo jest spore, zatrudnia więcej niż sto osób, każda z nich powinna mieć na biurku telefon, albo jest to na przykład call center obowiązkowym rozwiązaniem jest centrala telefoniczna.

Nie zwlekaj, tylko jeśli chcesz zgłębić ten temat, obejrzyj więcej a z pewnością zdobędziesz świeże informacje na omawiany wątek.

W tych czasach są to urządzenia cyfrowe, sterowane komputerowo. Teraz obsługą takiego urządzenia zajmuje się raczej administrator komputerowy, który musi sprawdzać jej działanie. Jeszcze do niedawna była to nieszczególnie uprzejma pracownica, wypowiadająca zmęczonym głosem „Łączę!”.

czytaj:

Coraz większą popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju rozwiązania voip, czyli komunikacja bazująca na przesyłaniu mowy przy pomocy łączy internetowych. Naturalnie założenie tego rodzaju telefonów w biurze wymaga zakupienia odpowiedniej centrali, pasujących aparatów telefonicznych i nie jest wolne od wad, ale rozmowy są o wiele mniej kosztowne niż przy wykorzystaniu zwykłych rozwiązań komunikacyjnych. Dużą wadą rozwiązań voip jest utrata możliwości komunikowania się, gdy nie mamy dostępu do Internetu, co czasami ma miejsce. Może dochodzić także do przeciążeń sieci, zatem należy już w momencie projektowania przewidzieć możliwą ilość rozmów i aparatów. Mimo wszystko powinniśmy jednak zainwestować w takiego rodzaju rozwiązania. Zwracają się niezwykle szybko i mają zdecydowanie więcej plusów niż minusów. Telefony IP są przyszłością komunikacji, więc nie obawiajmy się wykorzystywać takiego rodzaju rozwiązań w swoim przedsiębiorstwie.