Podstawowe informacje w temacie ogólnej budowy, zasad funkcjonowania oraz przeznaczenia zbiorników ciśnieniowych.

W wielu instalacjach przemysłowych niezwykle ważną rolę mają ciśnieniowe zbiorniki. Jak sama ich nazwa wskazuje, przeznaczone są do trzymania w nich substancji znajdujących się pod większym ciśnieniem niż atmosferyczne.

zbiorniki powietrza

Autor: Legi
Źródło: Legi
zbiorniki ciśnieniowe

Autor: Röben
Źródło: Röben
Tymi substancjami mogą być różne gazy i ciecze, w tym też niebezpieczne. W związku z tym zbiorniki ciśnieniowe zrobione być muszą z odpowiedniego materiału, uwzględniającego właściwości chemiczne przechowywanych substancji.

Nie poddawaj się – kontynuuj oglądanie (http://www.zanimzamieszkasz.pl/wroclaw/archicom-grupa.html) wciągających Cię wpisów. Wyszukasz ich stosunkowo sporo na naszej kolejnej stronie. Zapraszamy!

Najczęściej będzie to dobry gatunek stali, która zapewnia odpowiednią wytrzymałość chemiczną i odporność na trudne warunki. Ze względu na podwyższone ciśnienie panujące wewnątrz zbiorniki także powinny być w należycie wykonane i zaprojektowane, ponieważ bezpieczeństwo ich użytkowania jest kluczową rzeczą – sprawdź to.

pokój dziecięcy
Parametry, jakie mają posiadać zbiorniki powietrza są bardzo dokładnie wyznaczone przez przepisy i każdy z producentów musi się do nich stosować. Ze względu na parametry wytrzymałościowe przeważnie projektuje się je w kształcie cylindrycznym, z wytłoczonymi albo przyspawanymi denkami. Ważnym elementem który pracuje wraz ze zbiornikiem jest zawór który pozwala na opróżnianie i napełnianie. On także musi spełniać surowe normy dotyczące bezpieczeństwa pracy. Zgodnie z przepisami każdy zbiornik będzie musiał co pewien okres czasu przechodzić badania potwierdzające jego parametry – skocz do zbiornikicisnieniowe.pl.

Jest to konieczne ze względu na to, że w elementach tych po długim okresie użytkowania przy wysokich ciśnieniach mogą wystąpić zmiany powodujące ryzyko uszkodzenia.