Gdzie jest stosowany tlenomierz?

Tlenomierz przeznaczony jest do wykonywania pomiaru stężenia tlenu w powietrzu przy pomocy metody przepływowej. Monitorowany gaz jest doprowadzany do tlenomierza przez wyprowadzone króćce.
To umożliwia włączenie tlenomierza w układ specjalistycznych rurek pobierających tlen z poddawanego badaniu miejsca.

miernik tlenu
Przepływ badanego gazu musi być wymuszony przez np. pompkę powietrza. Wyniki tego typu kontroli są transmitowane przez dwuprzewodowy cyfrowy prądowy interfejs, który jest podstawowym sposobem łączenia urządzeń pomiarowych. Interfejs wykorzystuje również dwuprzewodową linię mającą dowolną polaryzację zezwalającą wysyłanie bez żadnych zakłóceń danych równocześnie z zasilaniem na bardzo duże dystanse (przy zastosowaniu typowych przewodów typu skrętka telefoniczna). Może to być nawet przesył na 1 kilometrów. Miernik tlenu można by łączyć bezpośrednio do specjalnego reguLatora lub do laptopa poprzez specjalistyczny interfejs albo przez jeden z dużej ilości koncentratorów danych.
Dziennik budowy online - budogram.pl
Wspomniany miernik miernik światłowodowy e-vemco tlenu można by zastosować dla przykładu w celu mierzenia stężenia tlenu w tego typu miejscach jak hala upraw pieczarek, w celu badania emisji gazów czy też w celu monitorowania atmosfery w celach bezpieczeństwa. Innym powodem jest kontrola działania różnych układów wentylacyjnych. Tlenomierz może być dostarczany w następujących opcjach: sam miernik (bez oprzyrządowania), z zasilaczem sieciowym, z zasilaczem oraz filtrem powietrza, czyli jest to komplet, zamontowany na specjalnej listwie. Nie można dopuszczać do wykraplania się wody wewnątrz miernika tlenu.

W wypadku użycia miernika tlenu do mierzenia powietrza pobieranego z wilgotnych pomieszczeń, trzeba przed miernikiem tlenu użyć filtr osuszający. Tlenomierz musi być w temperaturze 5-10 stopni Celsjusza, więc wyższej, niż ciepło pomieszczenia, z którego pobierane jest powietrze do pomiaru wilgoci .