W jaki sposób dobrać do naszego zadania wiertło, które okaże się perfekcyjne?

Dla laika ilość i różnorodność wierteł w marketach może być naprawdę przytłaczająca. Jak wybrać wiertło nadające się do stojącego przed nami zadania?
Na pewno warto mieć minimum wiedzy na ten temat.
Najprościej jest kupić zestaw wierteł, najlepiej od razu z wiertarką.

Jednakże nie zawsze to dobry wybór, ponieważ taki zestaw będzie zawierał tylko podstawową selekcję końcówek i nie zawsze można odnaleźć tam wiertło idealnie dobrane do danej pracy. Jeśli posiadamy już wiertarkę, możemy precyzyjnie wybrać jedno wiertło.
Dom na działkę z wjazdem od południa, zachodu i narożną projekt Donna

Autor: Pracownia Projektowa ARCHIPELAG
Źródło: Pracownia Projektowa ARCHIPELAG
Czy jego cena ma znaczenie? W tym wypadku – ma. Na ogół przyjmuje się, że im wiertło bardziej kosztowne, tym wyższej jakości będzie. Warto o tym pamiętać, bo słabej jakości wiertła nierzadko się łamią i niszczą. Marnie radzą sobie także z twardymi tworzywami.
mur

Autor: Jeremiasz Dx
Źródło: http://www.flickr.com
Każdy rodzaj wiertła przydaje się do innych materiałów. Odróżniają się one wyglądem, zatem nawet wymieszane w pudełku są raczej łatwe do rozróżnienia.
Pierwszym typem wierteł są naprawdę charakterystyczne wiertła kręte do drewna.

Jeżeli musisz odkryć inny podobny punkt widzenia na podnoszoną w tym materiale kwestię, to przeczytaj więcej w omówieniu (https://harmony-osobowice.pl/mieszkania/), które powiększy Twą wiedzę.

Kończą się one spiczastą końcówką centrującą, którą nazywa się żądłem. Wspiera ona w osiowym prowadzeniu wiertła, tym samym zapewniając dobrze wywiercony otwór. Jednak kiedy potrzebujemy większych otworów w deskach, przydadzą się wiertła łopatkowe z dwoma krawędziami skrawającymi.

Innych wierteł użyjemy do cegieł, gipsu i betonu. Będą to wiertła widiowe, więc takie, których zakończenie wykonane jest z węglików spiekanych. Węgliki niewątpliwie dadzą sobie radę z miększymi tworzywami, np. gipsem i Cegłami, i również niektórymi obiektami betonowymi. Do brył betonowych oraz kamienia używa się wierteł ze specjalną końcówką SDS, a czasem młot udarowo-obrotowy. Następnym rodzajem wierteł będą te do metalu. Po czym je rozpoznać? Nie mają żadnych specjalnych zakończeń, żądła czy widii.
Wiertła widiowego albo diamentowego można również do glazury, a łopatkowego – szkła.

Te kruche materiały bardziej wymagają przyswojenia sobie technik wiercenia. Pamiętajmy jednak, że przy każdym tworzywie trzeba wiedzieć nie tylko jakim narzędziem, ale i w jaki sposób wiercić, bo przy niestarannej pracy można zniszczyć nawet najtwardszy beton.