Czym się trudni ślusarz?

Ślusarz jest fachem, mającym status rzemieślniczy, a związane to jest z jego faktycznie długą historią. Jest to najstarszy fach, połączony z obróbką metali.
Dzisiaj szczególność jego pracy, przez wzgląd na prędki progres techniczny, uległa przekształceniu, cały czas jest jednakże szeroko poszukiwanym przez chlebodawców ekspertem zawodowym.

wnętrze

Autor: Wicker Paradise
Źródło: http://www.flickr.com
Rzemieślnik ten zajmuje się z jednej strony fabrykowaniem nieskomplikowanych konstrukcji z metalu, lecz także renowacją a także konserwacją już istniejących. Jego obowiązek to też tak zwane gwintowanie w aluminium. Wykorzystuje do tego tak obróbkę manualną metali, jak również ręczno-mechaniczną ewentualnie maszynową. Specjalista ślusarz posługuje się m.in. takimi technikami, jak frezowanie precyzyjne frezowanie a także stosuje utensylia służące do spojenia czy też nitowania. Kontroluje on również stan techniczny przyrządów, konserwuje wyposażenie oraz czuwa nad jakością uzyskiwanych części. Mogą one znajdować wykorzystanie zarówno w narzędziach technologicznych, jak też przyrządach albo produktach galanteryjnych. Bez względu jednak na zakres zadań, niezbędnymi urządzeniami pracy ślusarzy będą stolik, szczęki, wkrętarka a także piec.
Typ wykonywanych zadań na pewno będzie miał duży wpływ na wysokość zarobków ślusarza. Zarobki ślusarzy wahają się od blisko 1.800 – 3.000 złotych brutto. Na najwyższe płace mogą liczyć mieszkańcy Śląska.

Ślusarze często znajdują zatrudnienie w fabrykach przemysłowych, na rozmaitego typu budowach, w serwisach reperacji, zakładach samochodowych, pracowniach artystycznych, jednostkach instalacyjnych oraz w wielu innych lokalizacjach, łącznie z prywatną gospodarczą działalnością.