Jak znaleźć odpowiednie ogrodzenie

Ogrodzenie to ważna część każdej posesji. Pomaga chronić ją przed obcymi, może także jako takie być ozdobą. Ogrodzenie stawiane jest zazwyczaj już po powstaniu budynku. Wówczas powinno się więc dobrać je do stylistyki i charakteru budowli, a także do okolicy. Istnieje dużo odmian ogrodzeń. Najważniejszym rozróżnieniem jest to ze względu na materiał, z jakiego określone ogrodzenie jest wykonane. Specyficznym wyjściem może być wykorzystanie żywopłotu. W tym celu używa się rozmaitych odmian roślin, zarówno iglastych, jak i liściastych. Żywopłot umożliwia lepsze odizolowanie otoczenia domu od ruchliwych ulic i głośnych dźwięków, a przy tym prawidłowo traktowany, może stanowić ozdobę.

Ogrodzenia z metalu

płot

Autor: Takuma Kimura
Źródło: http://www.flickr.com

Bardzo często wykorzystywane są ogrodzenia wykonane z metalu, z uwagi na niewysokie ceny. Pośród nich prym wiedzie siatka ogrodzeniowa. Przy przystępnej cenie jest jednak niezbyt odporna i podatna na zniszczenia. Charakterystyczną odmianą ogrodzeń wykonanych z metalu są ogrodzenia panelowe. Używane są niejednokrotnie na posesjach prywatnych, ale w większości sytuacji służą do ogradzania miejsc takich jak parki, place zabaw czy obiekty publiczne. Ich znaczną zaletą jest prosty montaż i demontaż. Produkty tego rodzaju są bowiem złożone z oddzielnych paneli, które w przypadku zniszczenia można zdemontować pojedynczo, bez konieczności demontowania całości płotu. Ogrodzenia panelowe są bardzo korzystnym rozwiązaniem tymczasowym, a czasami mogą również służyć latami. Innym typem ogrodzeń wykonanych z metalu są płoty kute. W większości przypadków są to wyroby artystyczne, wykonywane przez doświadczonych kowali.

Ogrodzenia drewniane

ogrodzenie

Autor: Jocelyn Kinghorn
Źródło: http://www.flickr.com

Wśród ogrodzeń drewnianych również znaleźć można ogrodzenia z paneli. Anotis Wrocław z drewna charakteryzują się wysoką grubością i skutecznie oddzielają posesję od nowoczesne ogrodzenia panelowe zewnątrz. Zastosowanie paneli, tak samo jak w płotach metalowych, pozwala na bezproblemowy demontaż i ewentualną reperację. Płoty z drewna często też zestawiane są z elementami murowanymi w formie słupów lub ceglanymi. Ogrodzenia wykonane są z różnych rodzajów drewna, szczególnie tych twardych i odpornych.