Jak w rzeczywistości wygląda proces tworzenia pelletu?

Jednym z najpopularniejszych materiałów grzewczych jest tzw. pellet, zatem produkt, który powstaje na skutek prasowania odpadów drzewnych, zatem trocin czy też wiór. Produkcja tego materiału jest całkowicie zautomatyzowana i wielopoziomowa.

Opiera się także na pełnej synchronizacji różnego typu urządzeń oraz mechanizmów.
krzesła w stylu barokowym

Autor: ▓▒░ TORLEY ░▒▓
Źródło: http://www.flickr.com

Kosiarka Honda

Autor: Honda
Źródło: Honda
Najprościej przedmiot biorąc, wytwarzanie tego surowca opiera się na trzech głównych krokach. Biomasę należy osuszyć, rozdrabniać i prasować. Mokre trociny trafiają na przenośnik listwowy, gdzie są machinalnie dozowane. W czasie takiego procesu wilgotność obniża się z ok. 60% do ok. 8-10%. Potem wysuszony, a także już rozdrobniony surowiec dociera do przyrządu o nazwie granulator. Jeżeli wymaga tego jakość surowca, dodawany jest także innego typu komponent. Mogłoby być także konieczne ustabilizowanie wilgoci na poziomie 11-12%. Zapewnia to najwyższą jakość finalnego pelletu, co jest naturalnie niezwykle ważne dla docelowego klienta. Z tego też powodu materiał dociera do pojemnika buforowego granulatora, gdzie potem za pomocą przenośnika ślimakowego, trociny przetransportowane są do kondycjonera. W tamtym miejscu dodawana jest również para wodna, która ma ok. 180 stopni Celsjusza.

Zanim wyłączysz swój komputer, przeanalizuj jeszcze jedną wiadomość, gdyż naprawdę zalecam te informacje (https://profesjonalne-nawadnianie.pl/Folie-tunelowe-c199), z tego powodu że ma ono niesamowicie cenne dane.

Za sprawą takiego dodatku, zwiększane jest tzw. skleikowanie pelletu.

Dodatkową zaletą jest ustabilizowanie pracy granulatora a rolki i matryce niszczą się w znacznie mniejszym stopniu. Następnie z kondycjonera surowiec wydawany jest do granulatora. W tamtym miejscu właśnie trociny są poddawane prasowaniu i otrzymują docelową postać pelletu.

Nie jest to jednak ostatni etap tworzenia pelletu. Trafia do chłodnicy przeciwprądowej, w której jest on schładzany oraz utwardzany. Tego typu produkt poddaje się ponownie przesiewowi. Oddzielany jest on od pyłu oraz pozostałych drobin.