Jakiego rodzaju funkcje pełni każdy olej do silnika?

Rodzaj oleju silnikowego jest niezwykle istotny i przy jego wyborze trzeba mieć na uwadze dużo różnorodnych parametrów. To, czy jednostka napędowa jest przystosowana do benzyny, czy też jest ona wysokoprężna, jest jedynie podstawowym kryterium.

obrazek - deski

Autor: Chris
Źródło: http://www.flickr.com

Równie istotna jest jego jakość czy regularna wymiana. Są również pozostałe wymagania.
Posiadają one wpływ m.in. na solidność osprzętu silnika. Dlatego też innego typu olej musi być stosowany w silnikach nowych samochodów, a inny w takich, jakie są bardziej zużyte. Wszystkie aspekty spełniają przeróżne role, ale mają jeden cel: zapewniać długą oraz bezawaryjną pracę jednostce napędowej.

Czy zaintrygowałyby Cię inne informacje (http://www.trops.pl/artykuly-do-drewna-pruszcz-gdanski) na wybrany temat? Zachęcamy do przeglądnięcia następnego tekstu. W nim zaznajomisz się z przeróżnymi wiadomościami.

Oleje silnikowe posiadają również za zadanie zmniejszenie tarcia między działającymi elementami jednostki napędowej. Szczególnie, jeżeli chodzi o tarcie pojawiające się między cylindrami a tłokami. Mają również wpływ na zmniejszenie zużycia paliwa czy też nawet hałas wydobywający się od działającego silnika. Poza tym tego typu olej chłodzi poszczególne elementy i usuwa nieczystości, które są wyłapywane przez filtr oleju. Właśnie z tego powodu należy go zmieniać przy okazji każdej wymiany oleju. Niezwykle istotna jest punktualność oraz regularność wykonywania tej czynności. Ponadto trzeba troszczyć się o jego właściwy poziom.

LED

Autor: Armacell
Źródło: Armacell
Oczywiście sam olej to za mało. Równie ważny jest system smarowania. Za właściwe ciśnienie smarowania odpowiada pompa oleju. Sam olej składa się w największej części (na poziomie ok. 80%) z tzw. bazy olejowej, jaka w wypadku najnowocześniejszych olejów jest wynikiem syntezy chemicznej. Ok. 6% zawartości oleju przedstawiają regulatory lepkości, które wpływają na poprawną pracę silnika w różnych temperaturach. Ten parametr posiada niewiele wspólnego z gęstością.

Jeszcze innymi składnikami takiego towaru są uszlachetniające dodatki, których zadaniem jest zneutralizowanie produktów spalania czy opieka elementów silnika przed korozją czy też ograniczające powstawanie osadów na ściankach cylindra.