Jak wykonuje się termoizolację przy pomocy pianki?

Do wykonywania izolacji termicznej domów w ostatnich latach coraz częściej robi się termoizolację przy pomocy pianki poliuretanowej. Oto czym się cechuje ta konkurencyjna dla waty szklanej oraz styropianu technika.

izolacja z pianki
Najważniejsze jest to, że przy pomocy tego typu pianki można izolować różnorodnego rodzaju elementy od dachu aż do piwnicy. Nie należy jednak mozolnie montować grubych płyt oraz bać się o sposób zaizolowania różnorodnych niełatwych przy dostępie miejsc. Taka izolacja z pianki nakładana jest przy wykorzystaniu metody natryskowej, więc nie ma potrzeby przechowywania na obszarze budowy żadnych płyt. Jest ona wytwarzana już na budowie i natryskiwana specjalnym agregatem. Jest to więc zdecydowanie bardziej szybka i w większym stopniu precyzyjna technika niż standardowy styropian albo wełna. Przykładowo do docieplenia poddasza o wielkości 100m2 wymagane jest wyłącznie parę godzin pracy.

Hej, sprawdź to Boazeria MDF, jeśli dotąd nie wiesz o tej niesamowitej stronie a upewnisz się, że okaże się ona dla Ciebie bardzo ciekawa.

Ze względu na duży stopień skomplikowania związany z samym przyszykowaniem pianki PUR, czynności takiej nie moglibyśmy wykonać samodzielnie, więc konieczne jest zatrudnienie do tego celu specjalistów.

Są przeróżne wersje pianki: otwartokomórkowa i zamkniętokomórkowa. Wg normy PN-EN 13501-1, pianka poliuretanowa posiada klasę E, czyli jest uznawana za produkt palny, ale samogasnący. Warto dodać, że taką samą klasę posiada też styropian. Z tego względu o wiele lepszym surowcem jest wełna mineralna, gdyż ma klasę A1 albo A2. W przypadku otuliny z pianki trzeba więc stosować dodatkowe zabezpieczenia za pomocą np. płyt K-G.

Niestety obydwa rodzaje pianki są dosyć mało odporne na oddziaływanie promieni UV, z tego też powodu trzeba osłaniać je przed promieniami słonecznymi. Poza tym pianka zamkniętokomórkowa powinna być nakładana wyłącznie na podłoże suche.