Czym docieplać budynek?

Zanim zabierzesz się za remont domku poznaj najpopularniejsze termoizolacyjne surowce. Przeczytaj, kiedy lepsza będzie wełna mineralna, natomiast w których przypadkach styropian.

Od czego rozpocząć ocieplanie budynku? Na pewno od zakupu właściwego materiału. Szklana bądź skalna wełna posiada znakomitą izolacyjność termiczną, jest też paroprzepuszczalna oraz bardzo elastyczna. Nie straszny jej pożar ani żadne chemikalia.

Zastanawiasz się, co inny autor pisze o omawianym w tym wpisie temacie? Ten wpis z witryny wyjaśni Twe zagwozdki.

Dosyć dobrze absorbuje hałas. Dzięki owym właściwościom wykonane z niej ocieplenie pełni także funkcję izolacji akustycznej.

dokumenty
ocieplanie

Autor: US CPSC
Źródło: http://www.flickr.com
Styropian z kolei będzie odporny na oddziaływanie pewnych rozpuszczalników organicznych, które występują w wielu masach hydroizolacyjnych oraz klejach bitumicznych. Ze styropianu fabrykowane są przeważnie płyty zwyczajne, lecz również płyty laminowane (przykładowo papą) jak też laminowane papą maty. W marketach dostępny jest także specjalny styropian do umieszczania pomiędzy krokwiami dachu – nacinany, ażeby uzyskać wymaganą sprężystość – jak też styropianowy granulat do stworzenia nadmuchowej izolacji czy też mieszania z różnorodnymi zaprawami. Występują też styropiany akustyczne, służące do wyciszania sufitów – jak też takie o zminimalizowanej chłonności – służące do odizolowania podziemnych fragmentów budowli. Polistyren ekstrudowany XPS z kolei będzie dużo twardszy od styropianu jak też posiada troszkę lepsze aniżeli on przymioty ciepłochronne. Przewyższa go niestety także ceną. Tak jak styropian, nie będzie on wytrzymały na organiczne rozcieńczalniki zamieszczone w pewnych spoiwach a także masach hydroizolacyjnych.

Fabrykuje się z niego tzw. tafle o fazowanych krańcach, do scalania na pióro oraz wpust bądź na zakład. Pewne z nich mają chropowatą czy też wytłaczaną powierzchnię, by odpowiedniej trzymał się na nich gips czy też hydroizolacyjne materiały.