Jeśli chcemy wreszcie mniej tracić na ogrzewanie, to należy ocieplić swój dom

Wiele decyzji może nam dopomóc w obniżeniu rachunków za ogrzewanie. Jednym z ważniejszych wydaje się być dobre ocieplenie budynku.
Wymiana okien na plastikowe i bardziej szczelne lub ocieplanie domu to jedne z tych inwestycji, których na pewno nie będziemy żałować.

drewno

Autor: E. Dronkert
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli dysponujemy konkretnymi środkami, to możemy zdecydować się na większą inwestycję oraz podejść do tematu na poważnie. Możemy rozpocząć od osuszenia i ocieplenia fundamentów. Po dokonaniu hydroizolacji można przystąpić do przyklejania styropianu przy użyciu specjalnego kleju. Trzeba mieć na uwadze to, by płyty były przyklejane porządnie oraz ściśle jedna do drugiej przylegały. Muszą być ułożone na tak zwaną mijankę, czyli z przesunięciem płyty w następnym rzędzie o pół jej szerokości. Tak samo starannie należy przyklejać styropian (Polecamy styropapa) wokół okien oraz drzwi. Wszyscy ci, którzy zechcą również na ocieplony dom położyć kolor, powinni być świadomi tego, że muszą odczekać, dopóki klej i całe wykonanie się nie ułoży oraz wyschnie. Pośpiech będzie w tym momencie z pewnością niewskazany. Nie zapominajmy także, by zatrudnić profesjonalnych robotników, którzy będą znali się na swej pracy. Tak samo ważne wydaje się być rozsądne podejście do materiałów. Może warto wydać trochę więcej, ale mieć pewność jakości tworzywa.

Trzeba też poinformować ekipę, by odpowiednie wykonała podłoże pod styropian. Nie może być ono nazbyt grube. Oprócz tego źle nałożony klej może sprawić, że naprężenie wewnętrzne, które występuje w styropianie zerwie je z muru.