Metody wykorzystania kątowników

Ceowniki – jest to jeden z rodzajów produktów hutniczych – są częściami konstrukcyjnymi, jakie mają niezmienny poprzeczny przekrój a także dość dużą długość.
Są one zwykle wykonywane ze stali walcowanej, a pośród nich możesz wyróżnić parę rodzajów.

drewniane schody

Źródło: pixabay.com
Czym różnią się od siebie jak też jakie mają wykorzystanie? Te kwestie poruszymy w poniższym artykule. Najbardziej popularne ceowniki w przekroju poprzecznym przypominają jedną z liter alfabetu, stąd wzięły się ich tytuły: teownik, ceownik, zetownik, dwuteownik czy profil.
kształtowniki

Autor: OXLAEY.com
Źródło: http://www.flickr.com
Kształtowniki cechują się trwałością oraz są używane w rozmaitych gałęziach przemysłu.

Ekscytujący tekst? Jeśli tak uważasz, kliknij ten link. W tamtym miejscu czeka na Ciebie więcej bonusów (http://www.eshop.pronar.com.pl/praska-do-tulejek-knipex-2) – one także Cię bardzo zaciekawią!

Świetnie nadają się przy budowach bramek, ogrodzeń, rusztowań jak też delikatnych konstrukcji halowych. W przemyśle samochodowym są stosowane jako fragmenty łączące naczepy jak też samochody ciężarowe, w kolejowym jako skład podwozi, wyposażenie różnego typu wagonów a także kolejowe akcesoria, zaś w przemyśle stoczniowym jako części statków oraz innych urządzeń portowych. W przemyśle telekomunikacyjnym kształtowniki są widoczne na masztach łączności bezprzewodowej oraz telefonii komórkowej, różnego typu antenach, przekaźnikach jak też przewodnikach kablowych, a w przemyśle energetycznym na słupach tzw. energetycznych trakcji. Znajdą też wykorzystanie w maszynach agrarnych, machinach budowlanych oraz górniczych, również w systemach wysokiego magazynowania i w dźwiękochłonnych ekranach.

Należy dodać, że odporność ceowników będzie zależeć od rodzaju, kategorii ich stalowych przekrojów jak też wariantu ich krzywienia. I czy też II kategoria oznacza na przykład, że w kątowniku zachodzi naginanie sprężyste, natomiast III bądź IV – krzywienie plastyczne.