Do czego dzisiaj używamy przemienniki częstotliwości?

Takie części napędowych systemów, decydują bezpośrednio o ruchach silników prądu przemiennego, które są do nich podpięte.
Falownik to urządzenie elektryczne, które zamienia prąd stały, jakim jest zasilany, na prąd przemienny, o częstotliwości wyjściowej regulowanej.

Można wyróżnić falowniki ze względu na wariant zasilania. Mogłyby to być falowniki napięcia, które są zasilane ze źródła napięciowego. Na wejściu takiego falownika jest kondensator albo bateria kondensatorów o sporej pojemności. Można spotkać także falowniki prądu, które zasilamy ze źródła prądowego. Na wyjściu tego falownika jest dławik. Wyróżniamy jeszcze falowniki skalarne, jakie mają wykorzystanie w układach napędowych zmiennomomentowych. Falowniki to elementy bardzo ekonomiczne. Funkcjonowanie ich opiera się na dostarczaniu do silnika ewentualnej najmniejszej energii w taki sposób, żeby nie wywoływać obniżenia się w bardziej znaczącym szczeblu częstotliwości wejściowej niżej od zadanej wartości.
wycieraczka

Autor: KOMFORT
Źródło: http://www.komfort.pl/
dom z drewna

Autor: DAVINCI Haus
Źródło: http://www.flickr.com

W systemach napędowych stałomomentowych stosuje się falowniki wektorowe. Charakteryzują się te falowniki najlepszą regulacją obrotowego momentu stosownie do wymagań, jakie są stawiane przez maszynę oraz zastosowanie jej. Falowniki przemysłowe bywają stosowane do elektrycznych przetwornic częstotliwości i głównie posługują do regulowania prędkości rotacyjnej indukcyjnych silników klatkowych. Dzisiaj posiadają dosyć obszerne zastosowanie w przemyśle oraz stanowią w najwyższym stopniu wydajny sposób regulowania prędkości. W domowych urządzeniach są stosowane także do regulowania rotacyjnej np. pralek. Falowniki posiadają dosyć wysoką cenę i to ogranicza ich powszechne stosowanie. Wysoka cena powstaje ze skomplikowanej konstrukcji.

Falownik mógłby być używany do małych maszyn, w których bywa określona przestrzeń instalacyjna.

Interesuje Cię ten artykuł? Jeśli tak, to odwiedź źródło a znajdziesz tam interesujące informacje, które na długo zapadną Ci w pamięć.

Posiada wbudowany potencjometr, który usuwa konieczność dodatkowych części sterujących częstotliwością falownika.