Które zboża są najzdrowsze?

Artykuły z przetworzonych ziarenek są częstokroć obecne na półkach sklepowych, dlatego że zachowują dłużej świeżość.
Szkopuł tkwi w tym, że przetworzone ziarenka są dużo bardziej ubogie o składniki odżywcze konieczne organizmowi do cieszenia się zdrowiem.

dom
odsiewacze

Autor: Donnie Ray Jones
Źródło: http://www.flickr.com
przykład oczyszcalni ścieków

Autor: SuSanA Secretariat
Źródło: http://www.flickr.com

Ziarna przetworzone odnajdziesz w artykułach takich jak na przykład biały chleb albo płatki śniadaniowe. Zawiera je też biały ryż jak też leguminy. Pełnoziarniste artykuły są zdrowsze, bo zachowują ważne odżywcze składniki, m.in. błonnik, jaki przynosi odczucie sytości na długo.
Wyroby mieszczące ziarno jęczmienia umożliwiają kontrolowanie cukru we krwi oraz korzystnie wpływają na zdrowie serca. Jaglana kasza z kolei jest pełna witamin z grupy B i stanowi doskonałe źródło białka. Kasza owa mieści także żelazo, cynk a także miedź. Z powodzeniem możemy ją wykorzystywać jako dodatek do obiadu w miejsce makaronu oraz jako składnik warzywnej sałatki. Biały ryż jest pozbawiony znacznej części części do widlaków substancji odżywczych. Brązowy ryż z kolei ma dużo witaminek z grupy B a także błonnika. Podmień ryż biały brązowym w obiedzie bądź przetestuj sałatkę z ryżem brązowym i fasolką. Gryka – w naszym kraju przede wszystkim wykorzystywana jako materiał do produkcji kaszy gryczanej, również jest świetnym źródłem białka. Gryka dostatnia jest w magnez, który redukuje pomaga normować poziom insuliny . Owsianka to nieskomplikowany sposób na włączenie pełnych ziaren do jadłospisu. Istotna jest dla ludzkiego serca, bowiem zawiera antyoksydanty mienione awentramidami, które ochraniają ten narząd.

Zaczynaj więc dzień owsianką z jabłkami oraz cynamonem. Nim zboża dotrą na nasz stół, przebywają długą drogę w młynie, gdzie używane są narzędzia takie jak na przykład odsiewacze. Są to sprzęty pełniące rolę czyszczącą.