Jak możemy osuszyć zawilgocone pomieszczenia?

Za wysoka wilgotność w pomieszczeniu jest sporym kłopotem i męczy dużą ilość osób. Zawilgocone Mury to często spotykana przyczyna pojawiania się pleśni oraz grzybów.
Wilgotne ściany to również nieco większe koszty ogrzania domu, opóźnienia w pracach remontowych czy przykry zapach.

osuszacze

Autor: Biuro Projektów ARCHON+
Źródło: Biuro Projektów ARCHON+
Na szczęście taki problem można w bardzo łatwy sposób rozwiązywać poprzez kupno odpowiedniego osuszacza powietrza. Dla przykładu osuszacze kondensacyjne swoją konstrukcją przynoszą na myśl nieco lodówkę lub klimatyzator. Do skroplenia wody stosują efekt rosy, zatem fakt, że woda może się skraplać na powierzchniach zimnych. Główne elementy tego typu osuszacza kondensacyjnego to sprężarka nazywana również jako kompresor, dwa powietrzne wymienniki ciepła, które przynoszą na myśl trochę wyglądem chłodnicę, jednak odróżniają się funkcjonalnością (chłodnica chłodzi, zaś sprężarka grzeje). Następną częścią jest radiator.
Wspomniany system chłodniczy przyrządu jest hermetyczny w odróżnieniu do klimatyzacji samochodowej oraz nie trzeba w nim dolewać czynnika. Jedynie co jest potrzebne w czasie używania osuszacza jest czyszczenie filtra powietrza. Osuszacz kondensacyjny cechuje się bardzo dużą efektywnością w niewielkim przedziale temperatury i wilgoci.

Nie chcesz zakończyć ciekawego zagadnienia na jednym wpisie? Zatem zachęcamy do nowych – kliknij hiperłącze i przejdź na podobną witrynę.

Najlepiej sprawdzą się one w dużej wilgotności powietrza, która mogłaby wynosić powyżej 80% oraz przy temp. około 30 stopni Celsjusza. Poniżej tych wartości wydajność takiego urządzenia jest o wiele mniejsza od znamionowej.

Przykładowo jeżeli kupimy osuszacz o wydajności 50l/24h przy 30C i 80% RH, to jego efektywność przy 25 stopniach Celsjusza oraz 60% wilgotności, może wynosić ok. połowę znamionowej wartości. Osuszacze kondensacyjne nie ogrzewają otoczenia tak bardzo jak adsorpcyjne.