Co powinniśmy dostać od sprzedawcy podczas kupowania nieruchomości?

Znalezienie odpowiedniego mieszkania albo domu na rynku wtórnym jest relatywnie proste, jednak przed zakupem jakiejś nieruchomości należy poświęcić sporo czasu na to, żeby sprawdzić jej stan prawny.

elektryk

Autor: Corena Hasselle
Źródło: http://www.flickr.com
Dzięki temu możemy uniknąć ewentualnych kłopotów i nieprzyjemności. Należy koniecznie sprawdzić księgę wieczystą. Nawet wtedy, gdy oferujący przedłoży nam wypis z księgi, warto osobiście zobaczyć ją w Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego.

Nie zapomnij o tym, że nasz serwis www (https://ekobak.pl/category/oferta/systemy-kanalizacji/) ma jedynie potrzebne informacje, które z pewnością Ci się przydadzą. Sprawdź nas oraz upewnij się, że należałoby go odwiedzić.

To z niej możemy się dowiedzieć, kto jest faktycznym właścicielem rzeczonej nieruchomości oraz czy też ta nieruchomość nie jest w żaden sposób obciążona hipoteką albo zadłużona. Tego typu księgę wieczystą możemy zamówić także przez internet. Moglibyśmy to wykonać w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu miasta lub w Wydziale Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta. Każdy oferujący powinien przekazać dokumenty, których będziemy potrzebowali podczas używania nieruchomości. Dokładnie chodzi tu o dokumenty, które są związane z budową budynku albo mieszkania. Niezwykle istotne jest pozwolenie na budowę, projekt budowlany i protokół odbioru konkretnej nieruchomości.

balkon

Źródło: psgdeweloper.pl
nieruchomość

Autor: flakeparadigm
Źródło: http://www.flickr.com/photos/flakepardigm/3538195638/
Wszystkie te dokumenty każdy posiadacz nieruchomości musi mieć przez tak długi czas, jak istnieje sam dom. Posiadacz musi przekazać również umowy z podmiotami, które dostarczają do nieruchomości różne media, zatem prąd, wodę, gaz czy internet. Musi przekazać nam także rachunki zaświadczające, że osoba sprzedająca nie opóźnia się z żadnym podatkiem od nieruchomości, podatkiem dochodowym albo od spadków i darowizn. Musimy otrzymać także umowę przedwstępną, którą należałoby podpisać.

Dzięki jej podpisaniu będziemy mieć pewność, że podczas paru dni, które są nam potrzebne na załatwienie kredytu albo na zaplanowanie wizyty u notariusza, osoba sprzedająca nie zmieni swoich zamiarów i nie sprzeda posesji jakiemuś innemu kupującemu.