Jakiego rodzaju prace robi ślusarz i jaką szkołę trzeba skończyć, aby wykonywać ten zawód?

Ślusarz jest rzemieślnikiem, który specjalizuje się przeważnie obrabianiem metalu. W zależności od specjalności, ślusarz może mieć różne zadania i może używać przeróżne technologie do swej pracy.

budowa

Źródło: pixabay
Ślusarz robi przykładowo klucze, okucia do drzwi oraz okien, kraty, ogrodzenia i modeluje płaskowniki.

Wejdź do kolejnego serwisu oraz czytaj dodatkowe wątki na ten niebywale ciekawy temat. Szczegółowe informacje opracowaliśmy dla Ciebie z ogromną przyjemnością.

Osoba, która działa na tym stanowisku powinna mieć wykształcenie zawodowe o kierunku ślusarskim. W wypadku ślusarza stalowych konstrukcji, powinien mieć on również ukończony kurs spawacza elektrycznego oraz gazowego. Ślusarz towarów artystycznych powinien posiadać ukończony kurs lub odmienną szkołę o wydziale ślusarstwa artystycznego. Poza tym, taki pracownik musi wyróżniać się predyspozycjami technicznymi, zdolnościami manualnymi i dokładnością. Ślusarz przeważnie pracuje w pomieszczeniu zamkniętym. Tylko ślusarz stalowych konstrukcji mógłby połowę swego czasu pracy wykonywać czynności na bezpośrednim powietrzu. Praca ślusarza jest to praca indywidualna i niezwykle rutynowa. Tego typu pracownik powinien wykazywać się niezwykle dobrą kondycją fizyczną. W tego typu działalności umiejętności ślusarskie są konieczne.

Ogród z pięknym trawnikiem

Autor: Berlt Watkin
Źródło: https://www.flickr.com
Ślusarz mógłby być zatrudniony w zakładzie przemysłu maszynowego, w warsztacie samochodowym, w firmach sanitarnych albo w serwisach naprawy sprzętu domowego. Zarobki ślusarza uzależnione są od typu realizowanej pracy oraz od budżetu warsztatu, który zatrudnia takiego ślusarza. Pobory ślusarza kształtują się w granicach od 1800 do 3300 zł. Ślusarz musi mieć certyfikat, który będzie potwierdzał jego umiejętności zawodowe. Dzięki takiemu dyplomowi pracodawca posiada pewność, że zatrudnił fachowca, którego nie będzie trzeba uczyć wszystkich czynności. Aby otrzymać dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe, trzeba zapisać się na specjalistyczny kurs, który jest organizowany przez policealną szkołę.

Najczęściej twa on półtora roku oraz zakończony jest egzaminem teoretycznym oraz praktycznym. Gdy uczeń dostał pozytywny wynik z obu tych części, otrzymuje uprawnienia, które zezwolą mu podjąć pracę w zawodzie ślusarza.