W której gałęzi stosuje się tzw. separatory?

Aby uniknąć jakichkolwiek kłopotów wiążących się z pojawianiem się różnic potencjałów masy, przepięciami czy zakłóceniami, wprowadza się galwaniczne izolacje między odbiornikiem sygnału a jego źródłem.
Narzędzia, które służą do tego celu, przeważnie określane są jako separatory, chociaż zazwyczaj mierzą one sygnał, a następnie go umacniają oraz ograniczają, filtrują, przesyłają przez przegrodę izolacyjną, żeby w następnej kolejności przekształcać go w jednakowy albo innego typu sygnał służący w dziedzinie automatyki.

Najlepszy separator tzn.

Kliknij w link i przeloguj się na stronę autora (https://klimatop.pl/klimatyzery,52.html). Tam wyszukasz masę szczegółowych treści na opracowany tutaj interesujący temat.

taki, który nie zmienia sygnału, ani w żaden inny sposób go nie redukuje (nie zmienia amplitudy czy pasma) oraz nie wykorzystuje dodatkowego zasilania występuje niezwykle sporadycznie. Przesyłanie sygnałów analogowych w dziedzinie automatyki jest oparte na konkretnych standardach.

separator
Na dosyć niewielkie odległości mogą być wysyłane sygnały napięciowe. Bardzo ważnym standardem jest w tego typu przypadku zakres napięcia 0-10 V, choć spotykane są również sygnały -5-5V, albo 1-5V. Na bardziej znaczące odległości niż jedynie parę metrów wysyłane są tzw. sygnały tuningowe. Przeważający standard to pętla prądowa 4-20mA. Bardziej stare części w automatyce operują zazwyczaj na sygnale 0-20mA, lecz istnieją także w większym stopniu niecodzienne zakresy energii elektrycznej. Przy wyborze separatora należy określić typ konkretnego sygnału wyjściowego oraz wejściowego. Jeżeli nie są one takie same, to trzeba ponadto określić sposób zasilania i łącza.

Utrata energii w separatorze jest mała oraz wywołuje dodatkowy spadek napięcia. Należy go ponadto dodać do spadku. W określonych okolicznościach separator mógłby zużywać część przekazywanej energii oraz równocześnie wymuszać dodatkowy spadek napięcia.