Jakie są rodzaje kotłów centralnego ogrzewania i dlaczego to tak ważne?

Wybór odpowiedniego pieca CO ma kluczowe znaczenie dla wysokiego komfortu domowników oraz dla utrzymania mniejszych kosztów użytku danego budynku.
Niezwykle ważnym czynnikiem jest typ kotła, sposób jego zasilania czy też opcjonalne funkcje.

Zakup dobrego pieca centralnego ogrzewania musi być stosownie zaplanowany i dostosowany do indywidualnych zapotrzebowań. W sprawie takiej jak metoda zasilania pieca, to jest to kluczowa sprawa, na którą trzeba zwrócić uwagę przed dokonaniem kupna kotła. Typ używanego paliwa będzie posiadał olbrzymi wpływ na ceny ogrzewania i na wygodę obsługi konkretnego pieca. W wypadku domów jednorodzinnych najczęściej instalowane są kotły gazowe, piece na ekogroszek czy też piece węglowe. Istnieje także piec gazowy kondensacyjny. Jeśli zdecydujemy się na właśnie tego typu piec, to warto wcześniej pomyśleć o bardziej nowoczesnych urządzeniach kondensacyjnych.
dach

Autor: Maxime Raphael
Źródło: http://www.flickr.com
Taki piec gazowy jest relatywnie kosztowny w momencie zakupu, jednak wyróżnia się nieco mniejszym kosztem eksploatacji. Pracuje on w systemie zamkniętym oraz pozwala na odzyskiwanie energii ze spalin.

Czy uważasz, że istnieje konieczność dokładniejszego sprawdzenia zawartych w tym tekście danych? Jeżeli tak, to kliknij tu oraz zweryfikuj witrynę.

Tego typu piec stosuje tzw. zjawisko kondensacji pary wodnej powstającej ze spalin. Jeżeli chodzi o ilość otrzymywanego ciepła, to decyduje o tym temperatura wody, która jest otrzymywana z danej instalacji. Im będzie ona mniejsza, tym wydolność danego kotła kondensacyjnego będzie większa. Wedle standardu DIN 47027 normowa temperatura równa się 40 stopni Celsjusza. Co poniektórzy producenci podają jednak jej sprawność w odniesieniu do temperatury 30 stopni a nawet 25 stopni. Te wartości zostaną w tego typu wypadku zawyżone.

Z tego też powodu należy zwracać na to znaczną uwagę przed kupnem takiego kotła. Warto także wspomnieć, że dobrej jakości piec kondensacyjny powinien mieć sprawność na poziomie ok. 110%.