W jaki sposób powinno się zaaranżować niewielkie mieszkanie, by czuć się w nim tak, jak większym domu?

Niewielkie mieszkanie jest dużo bardziej wymagające do urządzenia niż duże. Na szczęście, dekoratorzy wnętrz udzielają mnóstwa wskazówek, dzięki którym nawet malutkie wnętrze można urządzić tak, aby było funkcjonalne i piękne.
Każdy dekorator zgodzi się z jedną zasadą – jasne Kolory powiększają optycznie wnętrze.

Dlatego w małych mieszkaniach używa się zwykle podobnej palety palety tekturowe barw, w której znajdują głównie się beże, biały, jasny szary i inne jasne kolory. Ciemne, a także ostre odcienie są niestety przytłaczające i pomniejszają optycznie pokoje. Nie chodzi tu tylko o kolor murów – podobną regułę stosuje się przy doborze mebli. Ostre kolory można sobie pozostawić na zdecydowane akcenty, np. poduszki, czy taboret w przedpokoju.
zysk

Autor: Remix
Źródło: Remix
Małe wnętrza lubią również otwarte przestrzenie. W mieszkaniach kawalerskich powinno się zdecydowanie odrzucić plan oddzielnej kuchni. Aneksy bardzo dobrze zdają w nich egazmin. Przy dzisiejszej technice, nie trzeba się nawet bać ostrych zapachów podczas przygotowywania posiłków. Okapy radzą sobie z nimi nienagannie. Jedyną przeszkodą, której można się obawiać, to kuchenny nieład.
A bałagan jest największym (nawet większym niż mroczne kolory!) małych przestrzeni. Dlatego podczas remontu lub przy wprowadzaniu się powinno się przyjrzeć każdemu drobiazgowi i zadecydować, czy na pewno chce się ją zatrzymywać. Nawet jeśli uda się wyzbyć większej części rzeczy, reszta może wprowadzić chaos, zatem wizualnie pomniejszyć przestrzeń. Dlatego warto zakupić dobre systemy do przechowywania. Jest ich bardzo wiele. Nietrudno będzie dobrać coś odpowiadającego gustowi mieszkańców.

Niewielkie wnętrze nieźle współgra także ze zwierciadłami i niektórymi fototapetami. Nie trzeba natychmiast oklejać nimi całego mieszkanie, ale odpowiednio wkomponowane elementy tego typu na pewno nie sprawią, że będziemy się czuli, jak w klatce.