Czy szyszki mogą mieć wpływ na trwałość pokryć dachowych?

Na rynku jest obecnych wiele typów blaszanych pokryć dachowych, lecz na specjalną uwagę z pewnością mogą zasługiwać blachodachówki.
Blachodachówka pojawiła się w naszym kraju na początku lat 90-tych XX wieku.

blachodachówka

Autor: Benjamin Moore
Źródło: http://benjaminmoore.pl
ekologia

Autor: EnergieAgentur.NRW
Źródło: http://www.flickr.com
Aktualnie jest ona jednym z najczęściej używanych surowców pokryciowych, przypominających do złudzenia swym wyglądem dachówkę ceramiczną, przy czym są od nich trochę lżejsze (o ok. 2-6 kg/m2) i są o wiele tańsze.

Równie emocjonujące artykuły znajdują się w pokrewnym serwisie. Jeśli pragniesz je poznać – zobacz pod linkiem wynajem rusztowań warszawa, który jest tu.

Rynek niemalże jest zasypany różnorakimi kształtami i kolorami blachodachówki, przy czym kwestie estetyczne to jedna kwestia, natomiast ich jakość to druga kwestia. Blachodachówka jest stosunkowo podatna na uszkodzenia mechaniczne w formie nawet spadających szyszek. Słońce, przeróżne czynniki chemiczne również posiadają olbrzymi wpływ na ewentualne uszkodzenie takich dachów.

fotografia - dom

Autor: Guillaume Baviere
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli w momencie kupna nie kupimy odpowiedniego modelu do swych warunków, może mieć to ogromny wpływ na ich żywotność. Tego typu profile są wytwarzane z dużej ilości warstw, jakich zadaniem zawsze jest sprostanie wspomnianym czynnikom. Jakość i grubość powłok bardzo wpływa na solidność blachodachówki. Rdzeń blachodachówki stanowi stal pokryta hermetycznie z obu stron tzw. ocynkiem. Ocynk ten posiada ponadto właściwości przeciwkorozyjne. Kolejna powłoka pasywacyjna jest podstawą dla następnej powłoki, czyli warstwy podkładowej, która zapewnia o wiele lepszą przyczepność ostatniej warstwy.

Z kolei powłoka zewnętrzna może nadawać odpowiedni odcień blasze, ponieważ to ona najkorzystniej zabezpiecza przed różnorakimi mechanicznymi uszkodzeniami i spełnia rolę dekoracyjną. Innymi słowy, wybór blachodachówki jest bardziej skomplikowany, niż na początku by się to wydawało.