Jakiego rodzaju korzyści płyną ze stosowania listw przypodłogowych?

Cokoły i listwy maskujące powinny maskować szpary dylatacyjne posadzek i stanowią bardzo istotny detal wszystkich pomieszczeń. Decyzja, jakie listwy trzeba dobrać nie jest prosta, zwłaszcza w takiej sytuacji, gdy chcielibyśmy połączyć za ich pomocą wiele materiałów o dosyć zróżnicowanej kolorystyce.
Styk ściany z podłogą to bardzo widoczne miejsce, które w każdym przypadku wymaga dokładnego i estetycznego wykończenia.

Zazwyczaj montujemy w tym miejscu listwy wykończeniowe, ponieważ znakomicie realizują cały komplet zadań. Po pierwsze doskonale ukrywają szczeliny dylatacyjne, jakiej obowiązkiem jest zabezpieczać posadzki przed wybrzuszeniem się z powodu zmiany wilgotności. Musi być też utrzymany odstęp o szerokości od paru do kilkunastu mm, który amortyzuje ruchy wywołane rozszerzaniem się oraz kurczeniem się drewnianych desek. Dobierając listwy wykończeniowe do drzwi trzeba pamiętać o tym, że jej grubość musi być wystarczająca do zakrycia tej szczeliny.

Jeśli niniejszy tekst Cię zaintrygował, to bez zwłoki kliknij ten link, gdyż on również Cię zaciekawi – to niezwykle wiarygodna treść!

Po drugie tego typu listwy ochraniają ściany przed zabrudzeniami oraz uszkodzeniami, co jest niezwykle istotne dla estetyki wnętrz. Czyszcząc mopem podłogi, łatwo jest zostawić na ścianach nieestetyczne ślady.

drzwi wewnętrzne

Autor: Andy Mudrak
Źródło: http://www.flickr.com

Listwy wykończeniowe są znacznie bardziej odporne na wilgoć niż tynk albo farba, dlatego też będą stanowiły bardzo estetyczne wykończenie krawędzi posadzki. Żeby dobrze wywiązywały się ze swego projektu, tego typu listwy powinny być albo wystarczająco szerokie, albo w odpowiedni sposób wysokie. Po trzecie, takie listwy umożliwiają układanie kabli.

Jest to doskonały sposób na uniknięcie różnych przedłużaczy albo kłębów przewodów, jeśli dopiero jesteśmy podczas urządzania mieszkania oraz okazało się, że nie wszystkie kontakty były usytuowane w sposób najbardziej optymalny.