W jaki sposób walczyć z wilgocią w pomieszczeniach oraz w których miejscach najczęściej powstają nieładne wykwity pleśni?

Bardzo niebezpieczne dla zdrowia człowieka grzyby pleśniowe jest to problem, który pojawia się w dużej ilości polskich mieszkań. Przyczyną pojawiania się grzybów jest zazwyczaj niedogrzanie pomieszczeń, przemarzanie murów i kiepska klimatyzacja.
Niezwykle często wydaje nam się, że niewinne wykwity nie są wielkim problemem a przetarcie ich ściereczką powinno być wystarczające żeby się ich pozbyć.

szklany budynek

Autor: Diego Cupolo
Źródło: http://www.flickr.com
Jest to błędne rozumowanie ponieważ bez zlokalizowania przyczyny oraz bez usunięcia całej grzybni brzydki nalot powróci w niezwykle krótkim czasie.

Hej, sprawdź to, jeżeli jeszcze nie wiesz o tej ciekawej stronie a przekonasz się, że okaże się ona dla Ciebie bardzo interesująca.

Wilgoć w mieszkaniu może zjawić się bardzo wielokrotnie po niewystarczającym wyschnięciu po budowlanych robotach. W pomieszczeniach już użytkowanych bardzo ważna jest odpowiednia izolacja termiczna zewnętrznych ścian i sufitu na najwyższym piętrze. Źle wykonana termiczna izolacja sprzyja powstawaniu mostków termicznych, które określane są również cieplnymi. Są to miejsca niedostatecznie izolowane i niewystarczająco chronione przed wilgocią i zimnem. Mostki cieplne zazwyczaj pojawiają się w koło drzwi i okien oraz przy zetknięciu dwóch ścian lub ściany oraz stropodachu. W takiej sytuacji bardzo wielokrotnie wykwity pleśniowe pojawiają się w rogach pomieszczeń albo nad oknami. Wilgoć do mieszkania dostaje się bezpośrednio przez nieszczelne dachy lub pęknięte rury, które są w ścianach.

Osiedle domków jednorodzinnych

Autor: r. nial bradshaw
Źródło: http://www.flickr.com
Wilgoć może powstawać również we wnętrzu mieszkania. Wytwarzamy ją samodzielnie dowolnego dnia przy praniu czy oddychaniu. Tego typu sytuacja jest całkiem normalna a kłopot pojawia się wtedy, gdy tej wilgoci w mieszkaniu nie odprowadzamy na zewnątrz. Zbyt rzadkie wietrzenie pomieszczeń, zbyt szczelne, plastikowe okna i pozatykane wentylacyjne kratki sprawiają, że wilgoć razem z nagromadzonymi bakteriami w niej, zostaje wewnątrz pomieszczenia.

Istotnym lekarstwem na problem nadmiernej wilgoci i powstającego przez tą wilgoć grzyba jest zadbanie o właściwie zrobioną zewnętrzną, cieplną izolację na budynku i zlikwidowanie wszystkich mostków cieplnych.