Jak zdołamy osuszyć zwilgotniałe mury starych domków?

Problem z zawilgoconymi ścianami pojawia się w wielu budynkach, tak w budownictwie zabytkowym, jak też nowych domach.
Powodem może być brak izolacji czy też błędy wykonawcze.

Prócz tego zawilgocenie murów wynikać może z wpływania zewnętrznych czynników, takich jak przykładowo: opady atmosferyczne, podciągana kapilarnie i wilgoć: higroskopijna jak też kondensacyjna.

okna

Autor: OknoPlus
Źródło: OknoPlus
W jaki sposób dziś wygląda osuszanie budynków? Aby podołać kłopotowi zawilgoconych murów, bez potrzeby naruszenia konstrukcji budowli jak też obkuwania tynków, dziś stosuje się metodę, która polega na wykonywaniu bądź odtworzeniu poziomej izolacji poprzez tzw. iniekcję. Zasada ta polega na szprycowaniu odpowiedniego płynu w głąb ściany, który w po jakimś czasie się krystalizuje, zamykając kapilary oraz blokując podciąganie wilgotności. Najlepsze zdaje się być suszenie naturalne, czyli przewietrzanie domku.

Sprawdź ten odnośnik i przeczytaj więcej wskazówek tutaj (http://wolplanposadzki.pl/wylewki-jawor/) dotyczących analizowanej w tym artykule sprawy. Te porady bez wątpienia również na długo pozostaną w Twej głowie.

Niestety, potrwać to może wiele dni, zwłaszcza iż pogoda nie za każdym razem pozwoli na przewietrzanie pomieszczeń. W wielu sytuacjach niezbędne może się okazać więc skorzystanie z przyrządów mechanicznych, które niewątpliwie przyspieszą cały proces. W lecie, podczas gdy temperatury za oknem są duże, trzeba skorzystać z wentylatorów, jakie z pewnością przyspieszą naturalną cyrkulację powietrza. W nieco zimniejszych czasach warto puścić w ruch Urządzenia grzewcze – mogą to być kaloryfery czy też dodatkowe ogrzewacze.

Dmuchawy też będą musiały pozostać włączone, aby powietrze mogło być bez przerwy skutecznie wymieniane. W przeciwnym wypadku temperatura w środku będzie nadto wysoka, co doprowadzić może do wypaczenia elementów drewnianych.