Jaki system klimatyzacji będzie najlepszy, jeżeli nie ma miejsca na instalację wielu zewnętrznych jednostek?

Do wyboru posiadamy wiele rodzajów klimatyzacji. Od takich urządzeń, które zapewniają chłód w jednym pokoju do całych mini-systemów, które pozwalają na „elastyczność” w urządzeniu cieplnego komfortu w mieszkaniu lub w budynku jednorodzinnym.
Różne systemy klimatyzacji odróżniają się bardzo pomiędzy sobą.

systemy klimatyzacji

Autor: IFTM Internorm
Źródło: IFTM Internorm
Garaże przydomowe

Autor: www.wawsystem.pl
Źródło: www.wawsystem.pl

warsztat

Autor: Purmo
Źródło: Purmo
Najprostszym wyjściem są Klimatyzatory przenośne. Są one zalecane w tym wypadku, kiedy nie można zainstalować urządzenia w pomieszczeniu na stałe. Są to układy niedrogie oraz łatwo dostępne, ale należy mieć świadomość tego, że są najmniej energooszczędne.

Zaintrygował Cię nasz artykułu? Zatem zachęcamy Cię – wejdź na nową stronę i dokonaj oceny (http://fmk.pl/) naszych prób. W przypadku jakiś wątpliwości – zwróć się do nas!

Najbardziej zaawansowane systemy, to freonowe klimatyzatory typu SPLIT. Te klimatyzatory potrzebują zainstalowania jednostki wewnętrznej w pomieszczeniu, które jest chłodzone i jednostki zewnętrznej, po zewnętrznej stronie domu. Te klimatyzatory cechują się dużą energooszczędnością i bardzo licznymi funkcjami dodatkowymi. Są to przykładowo możliwość grzania oraz sterowania. Wadą takich urządzeń jest to, że jakiejkolwiek jednostce wewnętrznej powinna odpowiadać jedna jednostka zewnętrzna. W przypadku, gdy chłodzonych jest więcej pomieszczeń, wówczas kłopotem staje się umiejscowienie jednostek zewnętrznych.

Problem rozwiązuje układ MULTI SPLIT. Można dzięki niemu podłączyć nawet 8 jednostek wewnętrznych do pojedynczej jednostki zewnętrznej. Niestety minus to to, że system jest proporcjonalnie bardziej widoczny niż jeden Split. Kolejną wadą systemów MULTI SPLIT jest wymóg poprowadzenia osobnych rurek zasilających każdy z klimatyzatorów. Ten kłopot rozwiązują najnowsze układy. Układy VRF porównać można by do instalacji wody, w jakiej jedna pompa zasila w naszym mieszkaniu dużo kranów. Te układy mają olbrzymie sprawności energetyczne.

Można się domyśleć, że są także najbardziej kosztowne, ale w ciągu ostatnich dwóch lat moglibyśmy dostrzec, że ceny takich układów spadają. Musimy się namyśleć ile pomieszczeń chcielibyśmy ochładzać oraz na zużycie energii elektrycznej.