Jak dużo mogłyby kosztować dobre haki do holowania?

Hak holowniczy może okazać się przydatny nie tylko do ciągnięcia własnej przyczepki. Można by na nim także zainstalować dodatkowy bagażnik, który służy przykładowo do transportowania swoich rowerów.
Dziś w sprzedaży nie ma już nowych aut, które są seryjnie wyposażane w założony na stałe hak holowniczy.

Dom

Autor: Haydn Blackey
Źródło: http://www.flickr.com
Zgodnie z aktualnymi przepisami unijnymi, tego typu zaczep musi być zdejmowany. Jeżeli nasz samochód nie ma haka oraz chcielibyśmy go dopiero nabyć, to wytwórcy takiego sprzętu oferują najczęściej haki z demontowaną końcówką określaną jako kula. Konwencja wiedeńska w kontekście ruchu drogowego pozwala na jeżdżenie po różnorodnych państwach autem, który spełnił warunki techniczne w kraju zarejestrowania, zatem właściciele samochodów z zaczepami zamocowanymi na stałe hipotetycznie nie powinni mieć kłopotów w trakcie normalnych kontroli drogowych przykładowo w Niemczech.
Niestety w rzeczywistości jest z tym bardzo rozmaicie i dużo zależy od konkretnego stanowiska funkcjonariuszy policji. Kupując zaczep zwróć uwagę, czy też taki hak posiada homologację e20. Wystarczy, że na takim zaczepie będzie symbol e20 lub E20, jednak mogłyby one wystąpić razem.

Miej na uwadze to, że istotna propozycja powinna być zaprezentowana w odpowiedni sposób. Przejrzyj kilka następnych wpisów i wybierz taki produkt, który Ci się spodobał.

Taki zaczep musi posiadać również certyfikat PIMOT, zatem Przemysłowego Instytutu Motoryzacji. Na tabliczce znamionowej muszą także widnieć takie informacje jak: określenie wytwórcy, data produkcji, dopuszczalny tonaż. Ceny najmniej kosztownych zaczepów zaczynają się od kwoty ok. 200 zł. Za nieco mniej trudne w obsłudze haki z końcówką montowaną w sposób mechaniczny należy zapłacić ok. 600 złotych lub więcej.

Towary renomowanych producentów przeważnie kosztują zazwyczaj ponad 1000 zł, zaś te, które przeznaczone są do określonych wersji aut oraz oferowane są przez dealerów mogą kosztować nawet 2-3 000 zł.