Co to jest pulsoksymetr i co można za jego pomocą zmierzyć?

Jest to urządzenie, które daje możliwość zbadania nasycenia krwi chorego tlenem oraz tętno chorego. Do niedawna były one używane jedynie w szpitalach.
Obecnie takie urządzenie jak pulsoksymetr rozpowszechniane jest w używaniu codziennym ze względu na niezwykle małe wymiary i prostotę obsługi.

Granito Polbruk

Autor: Polbruk
Źródło: Polbruk
Pulsoksymetria jest to jedno z najważniejszych badań, które wykonywane są w wielu dolegliwościach związanych z systemem oddechowym przykładowo długotrwała obturacyjna choroba płuc. W przypadku pulsoksymetrii jest mierzona ilość utlenowanej hemoglobiny, która obecna jest we krwi tętniczej chorego. Wynik pulsoksymetrii jest podawany w procentach. Monitorowanie saturacji krwi zezwala uniknąć niewydolności oddechowej oraz używana jest podczas zabiegów medycznych, które prowadzone są w znieczuleniu ogólnym oraz w czasie tlenoterapii. U osoby zdrowej saturacja krwi powinna się zawierać w przedziale od 95 do 97%. Zauważyć należy jednak, że poziom saturacji spada z wiekiem. U osób, które posiadają więcej niż 74 lata, saturacja osiągać może 93-95%. Saturacja, która równa się poniżej 90% to niedotlenienie ciała.
Szafa wnękowa w garażu

Autor: Indeco S.A.
Źródło: Indeco S.A.
Pulsoksymetr jest wyposażony w źródło światła i sensor mierzący jaka część wiązki świetlnej została pochłonięta. Pulsoksymetr ponadto mierzy tętno chorego. Zaawansowane modele pulsoksymetrów posiadają również wbudowany alarm, który informować może użytkownika o spadku saturacji poniżej dopuszczalnego minimum. W sprzedaży posiadamy dostępne 2 typy pulsoksymetrów. Są to pulsoksymetry napalcowe oraz stacjonarne. Pulsoksymetry napalcowe przeznaczone są do użytku poza szpitalem. Niewielkie, proste w obsługiwaniu narzędzie sprawdza się doskonale w domu, w pracy i również w podróży. Pulsoksymetry stacjonarne przeznaczone są do używania w szpITalach lub w domach opieki.

Poza tym, że pulsoksymetr sprawdza saturację i puls, można by dzięki niemu dokonać kontroli oddychania czy pomiaru ciśnienia.

Jeżeli czujesz, że ta notka może być Twoim zdaniem niewystarczająca, to zamieszczony poniżej (http://www.maragency.pl/kategoria/podziemne/pehd/41) post na pewno Cię usatysfakcjonuje. Kliknij i sprawdź.

Pulsoksymetry stacjonarne są to urządzenia w większym stopniu złożone w obsługiwaniu i bardziej kosztowne niż wersje napalcowe.