Ogrzewanie domu gruntową pompą ciepła – polecana metoda

Wydajne sposoby ogrzewania mieszkania to jeszcze temat, który nie został jeszcze w pełni opisany. Każdy planuje zaoszczędzić, a zarazem rozkoszować się ciepłem w mieszkaniu nawet podczas mroźnych zimowych miesięcy. Jednym z polecanych sposobów jest zamontowanie pomp cieplnych, które nagrzewają pomieszczenia poprzez pobieranie ciepła z gruntu, powietrza lub wody.

Pompa ciepła

Autor: Junkers
Źródło: Junkers
Działanie nowoczesnych pomp jest już zupełnie zautomatyzowane, bezproblemowe i oszczędne. Pompy ciepła gruntowe, analogiznie jak te nagrzewające ciepłem z powietrza lub wody, są zasilane prądem, także decyzja na zastosowanie takiej metody ogrzewania mieszkania musi łączyć się z postanowienie o większym zużyciu energii elektrycznej.

Powinno się w tym miejscu napomknąć, że pobór ten jest sporo niższy aniżeli w przypadku analogicznych piecyków lub pieców zasilanych prądem, które bywają jednocześnie mniej wydajne niż pompy ciepła. Jest więc to walor przemawiający na korzyść takiego zastosowania.

Kolejną zaletą jest to, że pompy ciepła gruntowe nie potrzebują żadnego paliwa, co skutkuje tym, że nie emituje gazów spalinowych i nie dokłada innych kłopotów, np.

Jeśli masz ochotę zdobyć bardziej dokładne informacje na przedstawiony tu temat, to przeczytaj informacje (http://mtproject.pl/inwestycja/wilkszyn/), które zwyczajnie Cię wciągną.

tych wiążących się z instalacją wentylacyjną. Rozważając wszystkie te aspekty nie da się nie zauważyć, że taka pompa to wyjątkowo opłacalna lokata kapitału na lata – pompy do ogrzewania mieszkania.

Współczynnik wydajności chłodniczej to wskaźnik, który wyraża opłacalność takiego systemu ogrzewania. Poprzez niego da się określić, czy montując pompy ciepła gruntowe, powietrzne lub wodne da się wystarczająco odłożyć kasę.

Pompa ciepła

Autor: Peter Stevens
Źródło: http://www.flickr.com
Współczynnik wydajności chłodniczej to stosunek liczby ciepła pobieranego do instalacji grzewczej do ilości pobranej przez pompy ciepła gruntowe energii elektrycznej. Da się w taki sposób określić jaki jest nakład pieniężny wytworzenia konkretnej ilości ciepła przez urządzenie. Im niższa jest różnica temperatur pomiędzy ośrodkiem, z którego pompa odbiera ciepło, a temperaturą, do jakiej pompa się nagrzewa, tym znaczniejsza jest opłacalność.

Temperatura, jaka jest wymagana do funkcjonowania instalacji grzewczej, to czterdzieści stopni Celsjusza, a zatem niewiele.

Zaintrygował Cię taki tekst? Jeśli tak, to w tym miejscu też jest opublikowana świeża wiadomość (http://www.wolplanposadzki.pl/wylewki-boleslawiec/), która na pewno Ci się spodoba.

Podsumowując wszystko zależy od temperatury miejsca, z którego pobieramy ciepło – im jest wyższa, tym większy współczynnik wydajności chłodniczej, a zarazem mniejszy koszt ogrzewania.