W jakich przypadkach wykorzystujemy stal trudnościeralną

Każdy, kto chociaż odrobinę zaglądał do zadań z chemii w szkole średniej, zauważył na pewno, że grubo ponad połowę tablicy Mendelejewa zajmują metale.

Rzecz jasna nie wszystkie są widywane na co dzień, lecz proporcja między metal i niemetalami tak wyraźnie dostrzegalna na tablicy okresowej pierwiastków chemicznych bywa równie dobrze widoczna w codziennym życiu.

Zajrzyj do wpisu, który jest pod tym linkiem oraz czytaj więcej kotły parowe na ten temat, który na pewno Cię zaciekawił. Nie zwlekaj!

Wystarczy porozglądać się nieco na lewo i prawo by dostrzec zastosowanie przede wszystkim trzech metali właściwie wszędzie. Te trzy substancje to miedź, aluminium i żelazo.

łącznik ciesielski

Autor: ARCHIPELAG
Źródło: ARCHIPELAG

Podczas gdy użycie miedzi jest praktycznie oczywiste i najkorzystniej sprawdza się w czystej formie, kiedy jej rezystancja elektryczna, a do takiego celu jest najpowszechniej używana, jest najmniejsza, na tyle użycie żelaza i aluminium jest troszeczkę mniej oczywiste i przynosi ze sobą znacznie większe pole do popisu. Żelazo w postaci czystego żelaza, wytapiane z rud żelaza wydobywanych z ziemi i kute w kuźniach w podkowy i noże już dawno przestało być stosowane. Prym w niemal dowolnym zastosowaniu posiada stal, to znaczy żelazo z wyraźną domieszką węgiel. Zależnie od ilości węgla, metody hartowania i pozostałych czynników stal, choć niemal takiego samego składu, może mieć bardzo różne właściwości fizyczne i odróżniać się między innymi ścieralnością i miękkością. Dlaczego nie zmierza się do użycia wszędzie gdzie się da maksymalnie odpornej na tarcie wersji stopu? Ponieważ pociąga to swojego rodzaju koszt, a znaczy to podatność na utlenianie, czyli skłonność do obrastania rdzą.

grzejnik ze stali nierdzewnej

Autor: Jaga
Źródło: Jaga

To z tych przyczyn tak cenna może być praca firm takich jak Hardox, jakie zapoczątkowały standard stali, znajdując punkt równowagi między twardością i odpornością na rdzę. Jest to bardzo drogi (nawierzchnia z betonu cementowego) materiał, ale wychodzi na to, że niezbędny jest w pracy takich maszyn, jak pługi rolne. Lemiesze, to jest ostrza pługów, które wykonują najcięższą pracę, wbijając się w glebę, gdzie napotykają kamyki i żwir, są odlewane właśnie z takiego gatunku metalu, w przeciwnym razie niemal po każdym dniu pracy na roli każdy rolnik zmuszony byłby trawić kilka godzin wymieniając lemiesze na świeże. To przykład wielu zastosowań, bo w przemyśle, chociażby w motoryzacji czy produkcji znajduje się znacznie więcej przykładów pracy części metalowych, które muszą być maksymalnie twarde. Z takiej metalu tworzy się bijaki, części silników, kulki łożysk i mnóstwo innych rzeczy.