Kiedy ocieplać budynek kulkami styropianu, wełny czy też włóknami celulozowymi?

Termoziolacja w granulkach doskonale sprawdza się w miejscach, jakie trudno ocieplić płytami w sposób umożliwiający zachować ciągłość ocieplenia. Przydaje się zarówno do nowo stawianych, jak i do remontowanych budynków.
W ten sposób można docieplać z trudem przystępne powierzchnie stropodachów oraz skośnych dachów budowanych z kratowych wiązarów, pod jakimi nie będzie poddasza użytkowego.

Wypełnienie styropianem stosuje się też do wypełniania szczeliny powietrznej w ścianach warstwowych w czasie ich docieplania. Często stanowią warstewkę stropu czy drewnianej posadzki.
rynny
Granulatu styropianowego nie rozmieszcza się ręcznie, ale wdmuchuje za pomocą przeznaczonego do tego celu urządzenia. Izolacji możesz zatem nadać dowolną grubość. Roboty przeprowadzane są zwykle wtenczas, kiedy budynek jest już w zamkniętym stanie. Trwają daleko krócej niż rozmieszczanie izolacji w płytach czy też matach. Materiału nie przechowuje się na budowie. Przywozi go ekipa przeprowadzająca prace, natomiast płaci się za niego wedle rzeczywistego zużycia. Jako materiały (żywice na formy do termoformowania) izolacyjne nadmuchiwane w z trudem osiągalne punkty wykorzystuje się zarówno granulaty, jak też regranulaty styropianowe. Granulat to „nadmuchany” polistyren – produkt, jakiego użytkuje się do wytwórczości płyt styropianowych. Posiada postać sypkich granulek średnicy 2-9 mm. Od metody spieniania polistyrenu zależeć będzie waga, jaką uzyska granulat, a także jest to na ogół od 11 do 27 kg/m3.

Natomiast reglanulat styropianowy powstaje z rozdrobnionych styropianowych płyt, dlatego jego granulki posiadają kształt nieregularny. Przeważającą frakcją są granulki 5-milimetrowe, a Rozmiar pozostałych jest w granicach od 2 do 10 mm.