Marzysz o własnym domu? Na początek wybierz właściwi projekt budynku, a dalej pójdzie dużo prościej

Każdy pragnie mieć dom, lecz większość niestety nie może sobie na niego pozwolić, zwykle z przyczyny zbyt niskich dochodów. Jeśli jednakże udało nam się zdobyć kredyt albo otrzymaliśmy spadek oraz chcielibyśmy urzeczywistnić swoje marzenia, musimy zacząć od wybrania właściwego projektu. Współcześnie można wręcz przebierać między dostępnymi planami budynków, lecz trzeba wiedzieć, jak wybrać ten właściwy.

Projekt architektoniczny

Autor: Cushing Memorial Library and Archives, Texas A&M
Źródło: http://www.flickr.com
Projekt domów nie powinien być tylko „ładny”, a to warunek przez wielu ludzi umieszczany na pierwszym miejscu. Obiekt ma charakteryzować nade wszystko funkcjonalność. Co to oznacza? Ma się w nim wygodnie mieszkać, powierzchnia komunikacyjna z kolei, a więc wszelkiego rodzaju przedpokoje i korytarze, powinny zajmować niewielką część naszego domu. Liczą się duże pokoje, w jakich będziemy czuć się swobodnie i uchronimy się przed niepożądanym wrażeniem ścisku. Nie będziemy musieli niepokoić się, że w sypialni nic poza łóżkiem się nie zmieści, w salonie z kolei z trudnością wciśniemy narożnik, który od zawsze nam się podobał. Oprócz tego projekty domów jak mają duży nacisk przykładać do samego wejścia, jakie jest przecież wizytówką całego budynku.

projekt domu ogrodzonego płotem panelowym

Autor: UC Davis Gateways Project
Źródło: http://www.flickr.com

Świetnie, jeżeli z przedpokoju można w prosty i szybki sposób dostać się do innych pomieszczeń.

Odkryj inne tego typu bardzo przydatne źródło informacji na rozważany problem – kliknij tutaj i przeczytaj więcej w serwisie schody i balustrady drewniane.

W przedpokoju musi mieścić się choćby parę osób, tak abyśmy spokojnie mogli witać gości, którzy będą do nas przyjeżdżać np. w trakcie świąt. Należy też mieć na uwadze dodatkowe pomieszczenia, takie jak spiżarnia, garderoba czy pomieszczenie gospodarcze, w którym można np. przechowywać meble ogrodowe, narzędzia bądź rowery. Planując dom z piętrem, warto pomyśleć o 2 łazienkach – i na górze, i na dole, jeżeli natomiast mamy sporą rodzinę, każda sypialnia może mieć swoją toaletę. Do tego nie można zapominać, aby projekt domu odpowiadał wielkości działki. Gdy przeholujemy, nie będziemy mieć miejsca ani na grządki, ani na huśtawkę, o jaką zawsze prosiły nas dzieci.

Zastanawiając się nad każdym detalem projektu nie podejmiemy nierozważnych decyzji, tylko wybierzemy projekt umożliwiający postawienie wygodnego domu, który zmieści się w naszym budżecie. Dobrze jest przeanalizować kilka planów i omówić swoje wybory z doświadczonym architektem, a dom z pewnością spełni nasze marzenia. Źródło: .