Ciepłomierz mechaniczny, kontra taki ultradźwiękowy – porównanie obydwu odmian

Na naszym obecnym polskim rynku istnieje niewiarygodnie wiele firm, oferujących bardzo przeróżne typy ciepłomierzy. Mimo, iż zadanie mają dokładnie takie samo, działają one w różny sposób.

My dzisiaj po opowiadamy o ich dwóch konkretnych rodzajach: ciepłomierzach mechanicznych oraz typu ultradźwiękowego – porównując je między sobą wedle sposobu ich działania.
ciepłomierz

Autor: andrum99
Źródło: http://www.flickr.com
W naszych obecnych czasach ciepłomierz bywa elementem w pełni obowiązkowym w każdym mieszkaniu, w którym „egzystuje” ogrzewanie typu centralnego.

Zaintrygował Cię nasz wpis? Szalenie nam przyjemnie. Po dodatkowe informacje przejdź do nowego linku – tam opracowaliśmy rzetelne wątki.

Zadaniem ciepłomierza jest to, co wskazuje sama jego nazwa – mierzyć przepływ ciepła, które to przez niego „przepływa” (dlatego ciepłomierze bywają nakładane na nawierzchnie kaloryferów), aby w późniejszym terminie (po już z góry określonym czasie) podać wynik takiego typu pomiaru, który to będzie stanowił podstawę do finalnego rozliczenia pomiędzy odbiorcą (czyli nami), a naszym dostawcą ciepła. Jak wspomnieliśmy już wcześniej, powstało kilka rodzai takiego typu ciepłomierzy, my dzisiaj jednakże skupimy się tylko na jego dwójce rodzajów. Ciepłomierze typu mechanicznego tak naprawdę były wykorzystywane bardzo długo na naszych kaloryferach – mają one w posiadaniu elementy w pełni ruchome, które włączają się w czasie, gdy poprzez nasz kaloryfer przepływa woda. Bywa to znak, iż rozpoczyna się już okres „grzania”.

Jeśli chodzi zaś o ciepłomierze – (zobacz ciepłomierze) ultradźwiękowe, to w przeciwieństwie do poprzednika nie posiadają żadnych elementów ruchomych – mają za to dwie głowice ultradźwiękowe, które to przesyłają dwie odmiany sygnałów: do kaloryfera (idące zgodnie z przepływem wody), oraz na zewnątrz. Warto mieć świadomość, że z uwagi na konstrukcję obydwu ciepłomierzy, mechaniczne prościej sfabrykować, co dość często czynili nawet i ci zakładający je!