Co trzeba zrobić aby obsługiwać taki sprzęt jak dźwig?

Ekscytującą pracą może być praca na sporych wysokościach. Osoby, którzy mają możliwość jej doświadczyć są osobami zatrudnionymi przy budowie. Jednakże realną wysokość mogą dopiero poczuć streując żurawie wieżowe.

Z czym się wiąże praca na żurawiu wieżowym

Żuraw wieżowy to maszyna uznawana aktualnie największą maszyną roboczą. Wymieniamy różne rodzaje tych maszyn – są one np. stacjonarne, to znaczy stawiane w konkretnym miejscu. Takim miejscem ustawienia żurawia może być np. najwyższa kondygacja budowanego wieżowca. Żurawie wieżowe są używane przy budowie wieżowców, jednak to nie jedyne zadanie do jakiej są używane. Mają zastosowanie w dziedzinach takich jak: leśnictwo, przemysł (zobacz plate) stoczniowy, itd. Żurawie wieżowe na stałe zadomowiły się w panoramie Gdańska, gdzie wykorzystywane są przy budowie statków. W Polsce sprzęty te mają długość mniej więcej od 30 do 50 m. Z tego powodu decyzując się na zatrudnienie na żurawiu trzeba mieć przekonanie o nieobecności lęku wysokości. Praca ta wiąże się z dużą odpowiedzialnością, żuraw jest przystosowany do unoszenia ciężaru nawet do 80 000kg! Więcej:

Jeśli martwi Cię powtarzalność przeprowadzanych na żurawiu działań – nic bardziej mylnego. Zobacz oczami wyobraźni jak pierwszego dnia pracujesz przy budowaniu wieżowca, a następnego jest to np. dom. Zadanie to z pewnością obliguje do wielkiego skupienia.

dźwig na placu budowy

Autor: Kitmondo Marketplace
Źródło: http://www.flickr.com

Pod żadnym względem nie wolno naginać reguł BHP, ponieważ może zakończyć się to wypadkiem. Zarobki na tym stanowisku wbrew przekonaniu nie są zbyt wysokie, jednak wciąż nie przedstawiają się najgorzej. Szczególnie w sytuacji gdybyś chciał wyemigrować.

Jak uzyskać uprawnienia do sterowania dźwigów wieżowych

Ścieżką do uzyskania koniecznych uprawnień jest zrobienie specjalnego szkolenia. Aby móc zrealizować kurs należy mieć skończony 18 rok życia. Ponad to konieczne jest przynajmniej wykształcenie podstawowe. Następnym warunkiem jest brak przeciwwskazań zdrowotnych, poświadczony przez upoważnionego lekarza. Kurs nie jest najtańsze, ale prędko zwraca się po znalezieniu zatrudnienia. Kurs obejmuje w sobie kilkadziesiąt godzin zajęć praktycznych i teoretycznych. Na zakończenie kursu czeka Cię sprawdzian państwowy, który nadzoruje komisja UDT. Tak przyszykowany możesz zacząć niezwykle ciekawą pracę jako operator. Już dzisiaj znajdź ośrodek szkoleniowy i zgłoś się na kurs!