Na jakie rzeczy uważać przy wyborze dewelopera? Które dokumenty przejrzeć? Na co zwracać uwagę sprawdzając umowę?

Swoje lokum to decyzja, nad jaką należy się poważnie zastanowić. Już samo zdecydowanie się na taki krok poprzedza dłuższy okres rozmyślań czy uda nam się nasz plan sfinansować, czy aby na pewno chcemy osiedlić się właśnie w tym miejscu, a co dopiero inne decyzje. Bo tak naprawdę podjecie decyzji jaki rodzaj mieszkania wybrać, o jakim metrażu jak i choćby w jakiej lokalizacji to tak samo istotne kwestie. Do tego dochodzi również wybranie firmy, jaka zbuduje to mieszkanie. No właśnie jak wybrać pewnego dewelopera?

nowe mieszkanie

Osoby poszukujące dewelopera w dużym mieście mają trudniejsze zadanie gdyż wybór jest większy. Kiedy kupujemy dajmy na to mieszkanie we Wrocławiu, to trochę czasu minie nim sprawdzimy różne firmy. A musimy zrobić to dobrze aby mieć pewność, że mamy do czynienia z uczciwą firmą oraz nie zostaniemy oszukani np: ten link. Chodzi tutaj o spore pieniądze więc tym bardziej musimy być czujni. Pierwszą rzeczą, którą można zrobić to sprawdzić jakie dana firma posiada rekomendacje na przykład w Polskim Związku Firm Deweloperskich, jednak to jeszcze nie jest wystarczającym aby czuć się pewnie. Dodatkowe informacje dobrze będzie zaczerpnąć z urzędu gminy jeśli chodzi o działalność gospodarczą, jak i z Krajowego Rejestru Sądowego, gdzie dowiemy się jaki jest kwestia finansów firmy. Czy nie jest w stanie upadłości, a może była prowadzona wobec niej egzekucja sądowa albo też firma ma opóźnienia z płaceniem podatków. Różnego rodzaju informacje w tym zakresie powinny wzbudzić w nas czujność. Musimy również sprawdzić taką działkę, na której stanie budynek mieszkalny. Należy poprosić firmę o najnowszy odpis aktu z księgi wieczystej. Z takiego dokumentu dowiemy się bardzo ważnych kwestii, a mianowicie czy to deweloper figuruje jako właściciel działki, czy wszystkie informacje, jakie podaje są zgodne z prawdą.https://www.anplast.pl/ uszczelnianie dachuChodzi głównie o położenie jak i wielkość działki.

projekt mieszkania

Źródło: pixabay

Oprócz tego następną ważną rzeczą jest to czy nie jest ona obciążona hipoteką. Należy dobrze przyjrzeć się warunkom umowy. Zwrócić uwagę na termin to znaczy daty rozpoczęcia budowy oraz oddania lokum kupującemu. Dobrze ażeby daty były konkretne, a nie odnosiły się do okresów typu drugi kwartał roku. Sprawdźmy jaka jest forma płatności. Dobrze by była to ratalna płatność, uzależniona od tego jak idą postępy w pracy. Ważne jest też czy cena podlega waloryzacji. Jak widać jest tego dużo, a to i tak tylko niezbędne minimum. Z tego powodu trzeba na wiele kwestii zwrócić uwagę jak kupujemy swoje mieszkanie.