Rynek sprzedaży mieszkań w 2017 roku – prognozy

Rok 2016 był rekordowy pod względem sprzedaży nowych mieszkań. Znalazło się ponad 58 ty.s. nabywców, dzięki czemu uzyskano najlepszy wynik od 2006 roku. A co czeka nas w 2017 roku?

Do kupna mieszkań zachęcają rekordowo niskie stopy procentowe. Równocześnie zaobserwowano, że przez ostatnie 10 lat mieszkania podrożały właściwie o połowę, jednakże jest to dla inwestorów dobra perspektywa. Wzrost cen w największym stopniu dotyczy Łodzi, Rzeszowa i Katowic. W dalszym ciągu jeśli chodzi o sprzedaż mieszkań Warszawa to oczywiście miasto, które jest najdroższe w Polsce. Średnia cena nawet dla rynku wtórnego w Warszawie wynosi powyżej 7 tys. złotych.
technologie

Źródło: atende.pl
lampa wisząca

Autor: Faruk Ateş
Źródło: http://www.flickr.com
sprzedaż mieszkań warszawa

Autor: Aspiration
Źródło: http://www.flickr.com

W 2017 roku eksperci prognozują, że ruch w tej branży nieco się osłabi, chociażby z uwagi na na konieczność posiadania większego, 20% wkładu własnego, a do tego doliczyć trzeba jeszcze koszty transakcyjne i koszty wykończenia mieszkania.

Gdy uznasz, że warto zgłębić więcej danych powiązanych z prezentowaną tu problematyką, zerknij pod link (https://www.projektoskop.pl/dekoracje/) – w tamtym miejscu odnajdziesz podobne zagadnienia.

Konieczność posiadania większych środków na start może być czynnikiem, który wpłynie na to, iż potencjalny klient nie będzie w stanie w 2017 roku sfinalizować transakcji, jaka jeszcze w poprzednim roku była dla niego osiągalna. Eksperci nie spodziewają się zatem, że w 2017 roku rekord sprzedaży nieruchomości może zostać ponownie pobity. A jak będą kształtować się ceny mieszkań? Spodziewana jest stabilizacja, jednakże trudno określić czy nie dojdzie do niewielkiego wzrostu, gdyż ze względu na nisko oprocentowane lokaty bankowe, inwestorzy szukają alternatywnych rozwiązań – sprawdź LC Corp. Nie wiadomo także jak zapowiadany program rządowy Mieszkanie Plus może wpłynąć na rynek mieszkaniowy.

Pojawiają się opinie, że sprzedaż tanich lokali mieszkalnych z podanego programu może w jakimś stopniu obniżyć ceny ceny proponowane przez wynajmujących, jednakże na faktyczne efekty programu tak naprawdę będzie można ocenić po upływie 5-10 lat, ponieważ ponad 5 lat będziemy czekać na pierwszych nabywców i wówczas dopiero program ruszy “z kopyta”.