Wybudowanie domu to niekończąca się historia. Trzeba pamiętać o wielu kwestiach. Jakie sprawy są jednak najistotniejsze?

Współczesne biura architektoniczne ułatwiają życie i procedury administracyjne własnym klientom. Większa część biur ot tak załatwia sprawy formalne w imieniu swoich klientów. Prośbę pozwolenia na budowę możemy uzupełnić samemu bądź za sprawą działania architekta adaptującego projekt budowlany przyszłego domu. Zarysy domów są przeważnie sprawą indywidualną, natomiast sprawy formalne są wyłącznie nadprogramem.

Wniosek ów składa się w urzędzie miasta, gminy lub starostwie powiatowym. Organ administracji powinien dać zezwolenie w ciągu miesiąca od jego złożenia. W pozycjach ciężkich i skomplikowanych procedura ta może trwać aż do 65 dni. Jeżeli żadna ze stron nie odwoła się to decyzja staje się prawomocna w ciągu 14 dni i jest znacząca 2 lata od jej uprawomocnienia. Zarysy domów także muszą być ujęte w urzędzie w postaci dokumentacji technicznej. Na 7 dni przed zapoczątkowaniem budowy trzeba ten fakt zgłosić w organie administracji, gdzie składany był wniosek o budowę. Zobacz wzmacnianie gruntu.

Do tego oznajmienia dodaje się oświadczenia kierownika budowy. Po tym zawiadomieniu dostaje się dziennik budowy potrzebny do rozpoczęcia budowy i wytyczenia ław fundamentowych. Zorganizowanie spraw formalnych można zlecieć także w biurze architektonicznym.

zagęszczanie gruntu oraz spoiwa drogowe

Autor: Tomasz Lewicki
Źródło: http://www.flickr.com

Nie wszyscy z nas mieli z tym do czynienia i nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego ile trzeba poświęcić swojego zdrowia na dopuszczenia oraz na masę pozostałych papierów z przeróżnych urzędów i inwestycji. Szczególnie, że trzeba pamiętać o rzeczach, z którymi nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia, jak zagęszczanie gruntów, spoiwa budowlane czy stabilizacja gruntów. Budowa domu nie jest wcale taka prosta, jest to bardzo i poważnie zawiła sprawa, której to czasami ludzie po prostu nie mogą podołać. Jak się domyślamy zespala się z tym sporo zaświadczeń i pozwoleń, jednak nie licząc tego jest ogrom innych, dla poniektórych nawet niepotrzebnych papierów.

Jest to jednakże rzecz naturalna w urzędach, i do załatwienia takich właśnie spraw człowiek musi uzbroić się w ogromną wytrwałość i z umiarem i spokojem czekać na dalszy przebieg wydarzeń. Polecamy spoiwa budowlane. Te dokumenty, które nam się tylko wydaje, że są konieczne w porównaniu z tymi, co istnieją naprawdę to kropla w morzu. Nie jesteśmy jednak w stanie nic z tym zrobić, lecz są to formalności i jest to dla innych bardzo ważne, jednak dla nas niekoniecznie. Podejmując się zadania, którym jest budowa (wiercenia geotermalne Opolskie) domu często sami nie wiemy w co się ładujemy, natomiast jesteśmy od tego, by rozstrzygać wszystkie nasze kłopoty.