Jak wzmocnić bezpieczeństwo pieszych na drogach?

W grupie osób, które są niezwykle mocno narażone na różnorodne zdarzenia na drodze są piesi. Zgodnie z podanymi statystycznymi w wypadkach najwięcej ginie właśnie pieszych. Duża liczba wypadków zdarza się na przejściach dla pieszych. Jak można poprawić ich bezpieczeństwo?

wypadek na drodze

Autor: Helena Jacoba
Źródło: http://www.flickr.com
Uczestnikami wielu wypadków w miejscach publicznych są piesi. Do potężnej liczby zdarzeń z udziałem pieszych dochodzi oczywiście na przejściach. Bezpieczeństwo pieszych jest dla wielu władz sprawą najważniejszą.

To dobry czas, żeby dowiedzieć się więcej danych na ten wątek – konieczne jest jedynie oryginalne źródło, które przybliży niezbędne informacje.

Aby powiększyć bezpieczeństwo osób które poruszają się po naszych ulicach, a tak naprawdę dzieci i młodzieży już kilka lat temu wprowadzono obowiązek zastosowania przez dzieci do lat piętnastu znaków odblaskowych (euroasfalt.pl/pl/), jeśli ruszają się one po drogach po tym jak zrobi się ciemno. Dzięki znaczkom odblaskowym piesi są znacznie bardziej widoczni na drodze.

Nie zwlekaj, tylko poczytaj szczegóły (http://www.cermag.com.pl/pl/aktualnosci/newsy-z-cermagu/galeria-wnetrz-proszkowska-54-oficjalnie-otwarta-2) na ten temat – informacje będą z pewnością niesamowicie wciągające, zatem kliknij tutaj i zobacz więcej.

Od jakiegoś czasu w wielu miejscowościach pojawiły się nowe przejścia dla pieszych, czyli aktywne przejście dla pieszych. Używane aktywne przejście dla pieszych mają za zadanie ochronić pieszego jeszcze zanim znajdzie się on na pasach – euroasfalt.pl/pl/category-product/bezpieczne-przejscia-dla-pieszych/. Na naprawdę niebezpiecznych przejściach zainstalowane jest oświetlenie, najczęściej typu LED, które lepiej oświetla samo przejście, jak też jego bliską okolicę. Za sprawą tego piesi którzy zbliżają się do przejścia oraz już na nim się będą znajdowały są znacznie bardziej zauważalni prze kierujących samochodem.

Odblaski na drodze, których będą używały osoby piesze sprawiają, że po zapadnięciu zmroku są bardziej widoczni dla kierowców. Odblaski na drodze (euroasfalt.pl/pl/category-product/peo) będą w stanie przyczyniać się do poprawy bezpieczeństwa pieszych. Mimo, że obowiązek stosowania elementów z odblaskami został rozszerzony także na osoby dorosłe, mimo że obowiązuje już od kilku lat, wciąż na polskich drogach po zmierzchu porusza się duża liczba pieszych bez danych elementów odblaskowych. Każda z tych osób musi być świadoma, że nosząc elementy odblaskowe jest widoczna przez osobę, która prowadzi pojazd ze znacznie większej odległości niż osoba, która takich elementów nie posiada. Im kierowca szybciej dostrzeże piesze, tym więcej czasu zostaje mu na wykonanie właściwego manewru. Jeśli odpowiednio szybko zacznie zwalniać może takiego pieszego bez ryzyka ominąć.